Eesti passi ja ID-kaardi taotlemine

Välismaal saab uut passi ja/või ID-kaarti taotleda kolmel viisil:

 • e-taotluskeskkonnas;
 • posti teel;
 • välisesinduses kohapeal.

Taotlemine e-taotluskeskkonnas

Kõige mugavam ja soodsam on tellida uued dokumendid Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) e-taotluskeskkonna iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või Eesti pangatunnustega. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb Politsei- ja Piirivalveamet. Info ja kontaktandmed on leitavad PPA kodulehelt ning oma taotluse staatust on võimalik jälgida siit

Taotlemine posti teel

ID-kaarti ja passi saab posti teel taotleda ainult siis, kui sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui kuus aastat.

Korrektselt täidetud taotlus ja Eesti Rahandusministeeriumile riigilõivu tasumist kinnitav kviitung tuleb saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks taotlusele tuleb saata digitaalne dokumendifoto e-posti teel aadressile [email protected]

Esmane pass/ID-kaart alla 12-aastasele lapsele:

Lapsele esmast dokumenti tellides tuleb lisaks tavapärasele ankeedile esitada:

Passi/ID-kaardi uuendamine alla 12-aastasele lapsele:

 • Mugavam ja soodsam viis lapse dokumente uuendada Politsei ja Piirivalveameti e-taotluskeskkonnas või posti teel, kuna sõrmejälgi ei ole vaja anda.

Saatkonnas tuleb dokumente tellida juhul kui:  

 • Kui vajate uut passi või ID kaarti ja vana enam ei kehti (sõrmejälgede andmisest on möödas rohkem kui 6 aastat).
 • Kui laps vajab uut passi ja on vahepeal saanud 12 aastat vanaks.
 • Kui peate dokumendi kättesaamiseks tegema volikirja kellelegi teisele. Vastav avaldus tuleb esitada koos taotlusega, tagantjärele ei ole võimalik teist isikut volitada.

Saatkonnas taotlemiseks tuleb aeg eelnevalt broneerida. Vastuvõtule saab aega broneerida veebis, telefoni- või meiliteel: (353 1) 478 88 88, [email protected].

Saatkonnas passi/ID-kaardi taotlemisel:

 • Taotluse saab täita saatkonnas koha peal. Soovi korral võite taotluse kodus täita, printida ja allkirjastada ning kaasa võtta.
 • Digitaalne foto tuleb saata aadressile [email protected], lisades taotleja nime ning isikukoodi/sünniaja. Saatkonnas ei ole võimalik fotosid teha.(vaata nõudeid fotole).
 • Alla 15-aastasele lapsele passi taotlemisel tuleb esitada teise lapsevanema kirjalik nõusolek.
 • Kui Teie andmed on muutunud, tuleb esitada lisaks andmete muutumist tõendav dokument (nt abielutunnistus ja abikaasa passi koopia; Deed Poll’i dokument).

Saatkonnas saab riigilõivu tasuda pangakaardiga. Alates 6.01.2020 kehtivad riigilõivud asuvad siin.

Korduma kippuvad küsimused seoses passi ja ID-kaardi taotlemisega

Kui kaugel on minu dokumentide menetlemine?

 • Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb Eestis Politsei- ja Piirivalveamet. Info ja kontaktandmed PPA kodulehelt. Taotluse staatust on võimalik jälgida siit

Kas saatkonnas on võimalik teha kiirpassi?

 • Saatkonnas ei ole võimalik taotleda kiirpassi. Kiirpassi saab taotleda ainult Politsei- ja Piirivalveameti teenindusbüroodes.

Kui kaua peab minu pass ja/või ID-kaart kehtima, et reisida Euroopa Liidu (EL) liikmesriikides?

 • Euroopa Liidu liikmesriikides peab EL kodaniku (sh Eesti) pass ja/või ID-kaart olema reisi ajal kehtiv, ei ole nõuet selle kohta, et pass peab kehtima 3 või 6 kuud pärast reisi. Infot selle kohta, milline peab olema passi kehtivusaeg reisimisel mitte-ELi liikmesriiki, saab vastava riigi saatkonnast.

Kui kiiresti ma pean oma passi välja vahetama, kui minu isikuandmed (näiteks perekonnanimi) on muutunud?

 • Passi väljavahetamist pärast isikuandmete muutmist ei maksa edasi lükata. Soovitame teavitada saatkonda 30 päeva jooksul muudatustest ning samaaegselt ka taotleda uut passi ja/või ID-kaarti. Juhul, kui perekonnanimi on muutunud seoses abieluga, tuleb saatkonnale esitada abielutunnistuse originaal.  Juhul kui olete muutnud nime Deed Poll’iga, tuleb esitada nime muutmist tõendav dokument.

Millal ma peaksin hakkama taotlema uut passi ja/või ID-kaarti?

 • Passi ja/või ID-kaardi väljavahetamist ei maksa jätta viimasele minutile. Soovitame dokumentide uuendamisele mõelda vähemalt pool aastat enne kehtivusaja lõppu.

Seoses tööülesannetega pean ma tihti reisima. Kas mul võib olla mitu Eesti passi?

 • Lisapass väljastatakse vaid erandkorras. Neile Eesti kodanikele, kes peavad oma tööülesannete tõttu tihti reisima ning vajavad seetõttu kahte passi, võidakse väljastada lisapass. Lisapassi taotlemiseks tuleb kirjutada selgitus selle vajaduse kohta.

Miks on lapsele passi taotlemisel vaja esitada teise vanema nõusolek?

 • Passi taotlemisest lapsele peavad olema teadlikud mõlemad vanemad, seetõttu on vajalik ka teise vanema nõusolek. Kui ainult ühel vanemal on hooldusõigus, siis vastutab tema üksi ja sellisel juhul ei ole teise vanema nõusolek passi taotlemisel vajalik. Täpsemat infot hooldusõiguse kohta saab siit