Kultuurisuhted

Kultuurisuhted

Kultuurikontaktid Eesti ja Iirimaa vahel on elavad. 1990-ndate alguses arenesid välja tihedad sidemed meie muusikute ja kirjanike vahel. Viimastel aastatel on Iirimaa eri paigus toimunud paar suuremat Eesti kultuuri tutvustavat üritust aastas. Alates 2016. aastast on Eesti saatkonna algatusel ning koostöös Läti ja Leedu saatkondadega toimunud folkloorifestivalile Baltic Day Festivali raames on tutvustatud Balti riikide rahvuskultuuri ning on olnud võimalik osta meie toidukaupu ja käsitööd. Tartu Ülikoolil on head koostöösidemed vanima Iirimaa ülikooliga – Trinity College’iga. Ülikoolide vahelisi suhteid aitab hoida EL Erasmus programm.

Muusika

Mitmed Eesti koorid on osalenud Corki koorifestivalil, Iiri orkestritega on töötanud dirigendid Eri Klas, Paul Mägi, Tõnu Kaljuste ja Kristjan Järvi. Maarja Nuudi 2017. aasta Bray Jazzi  esinemise salvestas Iiri rahvusringhääling. Klarnetist Selvadore Rähni koos perega esines 2017. aasta sügisel kontsertidega Dublinis ja Galways. Vabariigi sajanda aastapäeva tähistamiskontsert toimus 2018. aasta jaanuarikuu viimasel päeval Iiri National Concert Hallis Dublinis, kus täissaalile esines Eesti filharmoonia kammerkoor. Sageli esinevad Iirimaal ka Eesti folgimuusikud.  Baltic Day raames on Dublinis kontserte andnud “Torupilli Jussi Trio” ning folgiduo “Suits ja Kool”.  Samuti on muusikute perekond Johansonid Iirimaal iga-aastased külalised. 2018. aasta sügisel toimus Dublinis Trad.Attack!i esinemine.

Film

Eesti filmid on leidnud tee Iiri publikuni. Mitmed Eesti filmid on osalenud Iirimaa filmifestivalidel. 2017. aastal linastus Dublinis filmifestivalil Vallo Toometi „Teesklejad” ja Corki filmifestivalil Rainer Sarneti „November“. Koostöö on tihe Eesti ja Iiri animaatorite vahel. 2018. aastal valmis Eesti-Iiri ühistööna nukufilm “Morten lollide laeval“. Film esilinastus Iirimaal Galway filmifestivalil. Filmi režissööri ja ka filmi idee autor on eestlane Kaspar Jancis. Teine hiljutine ühisprojekt on N. Gogoli jutustuse ainetel 2018. aastal valminud anime „Sinel“, mille üheks režissööriks on Meelis Arulepp.  2019. aasta veebruaris linastub Dublini filmifestivalil Moonika Siimetsa „Seltsimees laps“.

Kirjandus

Eesti keelde on tõlgitud arvukalt tuntud Iiri kirjanike teoseid, nende hulgas Oscar Wilde, James Joyce, Maeve Binchy, John Banville jt. Ilmunud on Doris Kareva poolt tõlgitud seitsme iiri naisluuletaja antoloogia “Rogha Danta: Seven Irish Women Poets”. Iiri keelde on tõlgitud Kristiina Ehini luulekogud „Lume lõplik minek“,  „Luuletused: Põletades pimedust“ ja Andres Ehini „Haikud“.