Kultuurisuhted

Kultuurisuhted

Kultuurikontaktid Eesti ja Iirimaa vahel on elavad. 1988. aastal leidis aset erakordne kultuurivahetusprojekt, mil toonast ENSV-d külastas esimest korda 20 rahvamuusikut Iirimaalt ning paar kuud hiljem sõitsid Iirimaale Eesti tuntud kultuuritegelased ja muusikud. Kultuuritegelaste hulgas olid Priit Pedajas, Jaan Kaplinski, Kukerpillid, Johansonid ja paljud teised. Valminud on ka dokumentaalfilm „A Tale of Two Visits“, mis jutustab 1988. aastal toimunud eestlaste ja iirlaste kohtumistest.

Tartu Ülikoolil on head koostöösidemed vanima Iirimaa ülikooliga – Trinity College’iga. Ülikoolide vahelisi suhteid aitab hoida EL Erasmus programm.

Muusika

Mitmed Eesti koorid on osalenud Iirimaal koorifestivalidel, Iiri orkestritega on töötanud dirigendid Eri Klas, Paul Mägi, Tõnu Kaljuste, Kristjan Järvi ja Mihhail Gerts. Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiskontsert toimus 2018. aasta jaanuaris riiklikus kontserdimajas Dublinis, kus täissaalile esines Eesti filharmoonia kammerkoor, keda saab uuesti näha Dublinis 16. novembril 2022. Iirimaal on 2022. a esinenud ka vanamuusikaansambel Vox Clamantis, Elleri tütarlastekoor ja Kiili vanamuusikaansambel.

Film

Eesti filmid on leidnud tee Iiri publikuni. Mitmed Eesti filmid on osalenud Iirimaa filmifestivalidel Dublinis, Corkis ja Galways. 2019. aasta veebruaris linastus Dublini filmifestivalil Moonika Siimetsa „Seltsimees laps“.

Kirjandus

Eesti keelde on tõlgitud arvukalt tuntud Iiri kirjanike teoseid, nende hulgas Oscar Wilde, James Joyce, Maeve Binchy, John Banville jt. Tuntud autorid on käinud ka Eestis (John Banville, Jennifer Johnston, Ciaran Carson, Paul Muldoon, Louise O’Neill).

Ilmunud on Doris Kareva poolt tõlgitud seitsme iiri naisluuletaja antoloogia “Rogha Danta: Seven Irish Women Poets”. Iiri keelde on tõlgitud Kristiina Ehini luulekogud „Lume lõplik minek“,  „Luuletused: Põletades pimedust“ ja Andres Ehini „Haikud“.

Teater

Eesti lavadele on aastate jooksul toodud näidendeid mitmetelt iirlastest või iiri päritolu näitekirjanikelt (Brian Friel, Martin McDonagh, Marina Carr).